Lezzetli seyirler için en iyi yemek filmleri

Lezzetli seyirler için en iyi yemek filmleri

Yemek kültürü ile sinemanın yolları sık sık kesişiyor. Peki en iyi yemek filmleri hangileri? İşte lezzetli seyirler listesi!

“Buzdolabı bozuldu, ben de her şeyi yemek zorunda kaldım.”

Joey Tribbiani – Friends

Şu ana kadar gastronomi ile ilgili pek çok film, dizi ve belgesel çekildi ve halen de çekilmeye devam ediyor. Örneğin Anthony Bourdain’in ile dünyanın farklı yerlerindeki restoranları deneyimlemesinden sizi dünyanın farklı yerlerinde yer alan şeflerin mutfağına götüren “Chef’s Table” adlı enfes Netflix belgesel dizisine kadar pek çok lezzetli yapımı izleyebiliyoruz.

Filmlerde lezzetli bir yemek sahnesi izlemek, hemen buzdolabına veya mutfağa koşma isteği uyandırabiliyor. Bazı filmlerin teması ise doğrudan gastronomi ile ilgili olmasa da çikolata, tatlı, içecek ve mutfak gibi pek çok tema etrafında dönebiliyor. Michelin Yıldızı almak isteyen şefler, gurmeler ya da restoranda geçen olayları ele alabiliyor. Diğer yandan Türk filmleri de pek çok yiyecek kodunu zihnimize kazıdığını da hatırlatmak gerek; Erol Taş budu olarak tanımlanabilecek Erol Taş’ın but yeme şeklini veya sirke ile limon kavgasını kim unutabilir. Gelin, peliküle dökülmüş bir mutfak yolculuğuna çıkalım ve en iyi yemek filmlerinden bazılarının yer aldığı listeyi birlikte deneyimleyelim.

Lezzetli Filmler
Coffee and Cigarettes (2003)
Sideways (2004)
A Good Year (2006)
Ratatouille (2007)
No Reservations (2007)
Waitress (2007)
Julie & Julia (2009)
Eat Pray Love (2010)
Haute Cuisine (2012)
The Hundred-Foot Journey (2014)


Burnt (2015)

Yemek kültürü için dünyanın her köşesinde farklı alışkanlıklar bulunuyor. Bazen yemek ile ilgili ya da yemek teması etrafında kurgulanan filmler de başka masalara konuk olarak oturmamızı ve farklı deneyimleri yaşamamızı sağlıyor. Buradan Hobbitlere de selam göndermeyi unutmayalım. Daha fazla yemek eksenindeki film deneyimi için listesine göz atabilirsiniz. Lezzetli seyirler.

Read more
Yeşilim Camping Restaurant Eşsiz Deniz Manzarasıyla Sizi Akşam Yemeğine Bekliyor
Erdek’te yeni yerinde hizmete başlayan Yeşilim Camping Restaurant, misafirlerine huzurlu ...
Tarihin Ünlü Filozoflarından Mutluluk ile İlgili Sözler
Sahilde denize bakarken bir bardak bir çay içmek, mavi sularda ...
Hangi Renk Gül Ne Anlama Geliyor?
Güller, romantizm kokan en özel çiçekler arasında yer alıyor. Peki ...

Leave a Reply